Diyet-TeyTey-iz

Diyet nedir ? İslam hukukunda, yaralama ya da öldürme durumlarında, suçlunun ödemek zorunda olduğu akçe. bu yanlış oldu baştan alalım . Diyet(Perhis) nedir ?Sağlığı korumak ya da düzene sokmak için uygulanan beslenme durumu .

İlk tanım yanlış mı oldu ? kişinin kendine verdiği zarardan dolayı bedenine ödediği borç diyelim.(kişinin kendi kendini yönetme şekli )Ne güzel diyor TDK sadece düzene sokmak değil korumak amacıda vardır diyor. Yani diyor ki diyet pazartesi başlayıp pazartesi bitirmediğinizdir diyor ve hatta yazın denize girerken daha iyi görünmek için yapılan hiç değildir diyor canım TDK. Diyet bi yaşam tarzı olması lazım.Tamam belki katı sert diyet her zaman yapılmaz (yapılması gereken durumlar elbette vardır.) ama insan bugün fazla kaçırdım diyip kendini rahatsız etmeli aslında bakarsanız tartının üzerinde ki sayılar sizin ruhsal sağlınızdan önemli değil . ama demeden geçemeyeceğim şeyler de var. Aynaya baktığınızda karşınızda ki harika kadın/erkek te sizi çok mutlu edebilir.Belli başlı şeyler var aslında size belki onlarca kilo verdirmiyecek ama kilo korumada işinize yarayabilecek mesela her şeyden yiyin ama az az.( efendime söyliyim kibrit kutusu büyüklüğünde peynir) (ironidir) içinizde kalmasın baklavadan yiyin kandırın dilinizi tabiri caizse bir çatal alın. ama bir çatal bunun farkına varın ay cevizinden az geldi az daha alayım diye kandırmacalık yok. burda tuzu azaltın , şekerden uzak durun ,meyve yiyin. Sağlıklı yağlar kullanın şeklinde şeyler yazacak kadar bilgim var hatta sadece diyetle olmaz sporla birleşmezse yine sağlıklı olmaz diyecek kadar bile bir de et kullandığınız yiyeceklerin yanında yoğurt yemeyin diyecek kadar bile var ama burdan sonra hava atmaya girer bunu demiyorum yazmadı sayalım.

Her şey kendimizde bitmiyor mu aslında ? Verilen diyetlere uymak kendini bunun için tutmak peki bunları niye yapıyoruz niye 1 tabak baklava yemiyoruz ve bunu 5 kaşık şekerli çayımızla yapmıyoruz. Çünkü görecek inanılmaz günler var önümüzde. Ayakta durmamız , belki kalkıp halay çekilecek eğlenceler olacak. Bir uçtanda siz tutmak istemez misiniz ?

GÜNEŞ GÜLER

2 Comments Kendi yorumunu ekle

  1. Cenapbey dedi ki:

    Güzel bilgiler. Sağlığına dikkat etmek isteyen herkes için bu bilgiler kulağa küpe olsun:) Teşekkürler. Bilginize sağlık.

    Liked by 2 people

    1. Umarım işe yarar . Bir şey katarsam ne mutlu bana sag olun 🙂

      Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s